Mokapen Rehberi

Ana menü
Uygulama Entegrasyonları Ortak özellikler Bize Ulaşın

LinkedIn Ads

LinkedIn Ads entegrasyonu, LinkedIn Campaign Manager reklam hesabınızı Mokapen’e bağlayarak kampanyaları ve potansiyel müşterileri senkronize eder: kampanya performansını (harcama, gösterimler, tıklamalar, dönüşümler, Lead Gen form doldurmaları) otomatik olarak içe aktarır ve Lead Gen Forms ile toplanan kişileri CRM’inizdeki kişilere, gerçek zamanlı ve manuel dışa aktarma olmadan dönüştürür.

Bu bir gelen entegrasyondur: veriler LinkedIn’den Mokapen’e getirilir (Mokapen, LinkedIn’deki kampanyalarınızı değiştirmez).

Entegrasyonlara genel bakış: Entegrasyonlar.

 

Gereksinimler

  • Reklam hesabına (ve potansiyel müşteri senkronize ediyorsanız yakalamak istediğiniz Lead Gen Forms’a) erişimi olan aktif bir LinkedIn Campaign Manager hesabı.
  • LinkedIn Ads entegrasyonunu içeren bir Mokapen planı (Premium — planınızda yoksa sayfada madalya simgesi).
  • Pazarlama → Kampanyalar modülü ve daha hızlı senkronizasyon sıklıkları (saatlik/günlük) daha yüksek Premium planlara dahildir: planınızda etkin değillerse sayfada madalya simgesi görünür.

 

LinkedIn Ads hesabını bağlama

  1. Kullanıcı menüsü → EntegrasyonlarLinkedIn Ads.
  2. LinkedIn Ads’e Bağlan’a tıklayın (yeterli bir Premium plan gerekir).
  3. LinkedIn hesabınızla oturum açın ve istenen izinleri verin (reklamları ve raporları okuma, Lead Gen Form gönderimlerini alma).
  4. Geri döndüğünüzde Bağlı hesap durumunu görürsünüz; bağlantı onayı görünür.
  5. Senkronize edilecek reklam hesabını (veya hesapları) seçin, kampanyaları ve/veya potansiyel müşterileri etkinleştirin, ardından Kaydet veya Senkronize et.

Yalnızca bağlantıyı kuran kullanıcı ayarları değiştirebilir, hesap ve formları seçebilir, senkronize edebilir veya kuruluş için entegrasyonun bağlantısını kesebilir.

Raporlama etkinleştirilmeden önce LinkedIn Ads’i zaten bağladıysanız, Mokapen’in güncel izinleri isteyebilmesi için bağlantıyı kesip yeniden bağlayın.

 

Kampanyaları senkronize etme

Yapıyı ve metrikleri içe aktarmak için bir reklam hesabında kampanya senkronizasyonunu etkinleştirin:

  • Mokapen kampanyaları, kampanya gruplarını (reklam setleri olarak gösterilir) ve reklamları (kreatifler) içe aktarır.
  • Her reklam için günlük metrikler senkronize edilir: harcama, gösterimler, tıklamalar, web sitesi dönüşümleri ve Lead Gen form doldurmaları. Toplam harcama kampanyada raporlanır.
  • İlk bağlantıda son 6 ayıngeçmiş verileri de içe aktarılır (LinkedIn günlük analitiği 6 ay saklar); ardından senkronizasyon otomatik olarak devam eder.

Otomatik senkronizasyon kurallarına göre, planlanmış çalıştırmalarda yalnızca aktif kampanyalar (ilgili reklamlarıyla) ve KPI verileri senkronize edilir. Duraklatılmış veya tamamlanmış kampanyalar programa göre güncellenmez; manuel senkronizasyon bunları seçilen durumlara göre yine de içe aktarır.

 

Lead Gen Forms’tan potansiyel müşteri yakalama

LinkedIn Lead Gen Forms ile toplanan kişileri doğrudan Mokapen’e aktarabilirsiniz:

  1. Potansiyel müşteri senkronizasyonunu etkinleştirin ve her reklam hesabı için senkronize etmek istediğiniz formları seçin.
  2. Her formun alanlarını CRM’inizin kişi alanlarıyla eşleyin. E-posta alanı otomatik olarak eşlenir ve zorunludur: e-postası olmayan bir potansiyel müşteri içe aktarılmaz.
  3. Modu seçin: Yeni ve son potansiyel müşteriler, Yalnızca yeni potansiyel müşteriler veya Tümü.
  4. Kaydedin veya senkronize edin: potansiyel müşteriler, LinkedIn sağladığında kaynak kampanya ve reklama atfedilen kişiler olur.

Kurulumdan sonra her yeni form gönderimi LinkedIn Lead Sync ile Mokapen’e gerçek zamanlı olarak gelebilir; manuel veya planlanmış senkronizasyon seçilen moda göre geçmişi alır.

 

Sıklık ve seçenekler

  • Senkronizasyon sıklığı — verilerin ne sıklıkta güncelleneceğini seçin. Saatlik ve günlük sıklıklar daha yüksek Premium planlara dahildir; daha düşük planlarda periyodik senkronizasyon haftalıktır.
  • Yinelenenleri önle — Mokapen, kopyaların oluşmasını önlemek için potansiyel müşterilerin e-postasını mevcut kişilerle karşılaştırır (varsayılan olarak açık).
  • Çakışmaları yönet — aynı veriler farklı olduğunda hangi uygulamanın geçerli olacağına karar verin: Mokapen veya LinkedIn Ads kazanabilir.
  • Gizlilik — içe aktarılan verilerin görünürlüğünü ayarlayın: herkese açık (tüm üyeler) veya özel (yalnızca seçilen üyeler).

 

Verileri nerede görürsünüz

  • Pazarlama → Kampanyalar — LinkedIn Ads’ten içe aktarılan kampanyaların, reklam setlerinin ve reklamların listesi; kaynak, durum, potansiyel müşteri sayısı ve metrikler (harcama, gösterimler, tıklamalar) ile. Modül daha yüksek Premium planlara dahildir.
  • Raporlar → Kampanyalar — kaynağa göre kampanyalar, kaynağa göre potansiyel müşteriler ve kampanyaya göre potansiyel müşteriler grafikleri; harcama, gösterim, tıklama ve dönüşüm eğilimleriyle.
  • Kişiler — içe aktarılan potansiyel müşteriler, kaynağı onları oluşturan kampanyaya bağlı kişiler olarak görünür.

 

Otomasyonlar

Kampanyalar için belirli bir tetikleyici yoktur, ancak LinkedIn Ads potansiyel müşterilerinden oluşturulan kişiler kişi tabanlı otomasyonları başlatabilir, örneğin Kişi Oluşturuldu veya Kişi Oluşturuldu veya Değiştirildi (otomasyonları çalıştırmak yeterli bir Premium plan gerektirir). Bu şekilde hemen bir hoş geldiniz e-postası gönderebilir veya yeni potansiyel müşteriyi bir satış temsilcisine atayabilirsiniz.

 

Bilmeniz gereken sınırlar

  • Gelen senkronizasyon — veriler LinkedIn’den Mokapen’e gider; LinkedIn’deki kampanyalar değiştirilmez.
  • Tek yönetici — yalnızca hesabı bağlayan kullanıcı ayarları, hesapları, formları ve senkronizasyonu yönetebilir.
  • Potansiyel müşteriler için e-posta zorunlu — e-posta adresi olmayan potansiyel müşteriler yok sayılır.
  • Günlük analitik penceresi — LinkedIn günlük KPI’ları 6 ay saklar. İlk senkronizasyon bu pencereyi içe aktarır; daha eski günlük geçmiş API üzerinden kullanılamaz.
  • Daha yüksek planda Kampanyalar modülü — entegrasyon yeterli bir Premium planla bağlanır; Pazarlama → Kampanyalar görünümü daha yüksek Premium planlara dahildir.
  • Yenilenecek bağlantı — LinkedIn yetkisi sona erebilir veya yeni izinler eklendiğinde değişebilir: bu durumda hesabı yeniden bağlayın.
  • Sales Navigator — dahil değildir (SNAP ortak programı yeni başvurulara kapalıdır).

 

Yaygın sorunlar

  • Bağlantının süresi doldu veya izinler güncellendi — Mokapen’in güncel izinleri isteyebilmesi için LinkedIn Ads’in bağlantısını kesip yeniden bağlayın (reklamlar, raporlama, Lead Sync).
  • Boş form listesi / erişim reddedildi — LinkedIn kullanıcısının reklam hesabı veya Sayfa rolleri olmayabilir ya da Lead Sync henüz Mokapen LinkedIn uygulamasında kullanılamıyor olabilir.
  • Kampanyalar senkronize oluyor ancak KPI sıfır kalıyor — raporlama izinlerinin verilmesi için yeniden bağlayın, ardından tekrar Senkronize et’e basın. Grafikler, KPI içe aktarımı çalıştıktan sonra dolar.
  • Bir potansiyel müşteri gelmedi — formun seçili olduğunu, alanların eşlendiğini ve potansiyel müşterinin e-postası olduğunu kontrol edin; e-postası olmayanlar içe aktarılmaz.
  • Kampanyaları göremiyorum — reklam hesabında kampanya senkronizasyonunun açık olduğundan, planınızın Pazarlama → Kampanyalar’ı içerdiğinden ve senkronizasyonun başlatıldığından emin olun.
  • Yinelenen kişiler — Yinelenenleri önle seçeneğini açık tutun ve çakışma kurallarını kontrol edin.

 

Bağlantıyı kesme

Entegrasyonlar → LinkedIn Ads sayfasından Bağlantıyı kes’e tıklayın: BAĞLANTIYI KES LinkedIn Ads penceresi Tut bölümüyle açılır.

  • Zaten senkronize edilmiş Kampanyaları tutmayı seçebilirsiniz: seçeneği açık bırakırsanız kampanyalar, reklam setleri ve reklamlar Mokapen’de görünür kalır; aksi halde metrikleriyle birlikte kaldırılır.
  • Tek bir reklam hesabının veya tüm entegrasyonun bağlantısını kesebilirsiniz.
  • Potansiyel müşterilerden oluşturulan kişiler bağlantı kesildiğinde silinmez.

Onaylamak için gerekli alana BAĞLANTIYI KES yazın.

 

Kullanım örnekleri

  • CRM’de gerçek zamanlı potansiyel müşteriler — bir kullanıcı LinkedIn Lead Gen Form doldurur: kişi hemen Mokapen’e gelir, satış takibine hazırdır.
  • Reklam harcaması kontrolü — Campaign Manager’ı açmadan Pazarlama → Kampanyalar’da harcama, gösterim, tıklama ve dönüşümleri izleyin.
  • Kanal karşılaştırması — Raporlar → Kampanyalar’da LinkedIn Ads’in ürettiği potansiyel müşterileri Facebook Ads, Google Ads ve diğer kaynaklarla karşılaştırarak bütçeyi optimize edin.
  • Otomatik takip — yeni LinkedIn potansiyel müşterilerine hemen yanıt vermek için Kişi Oluşturuldu tetikleyicisine bir otomasyon bağlayın.
  • Kampanya atfı — her potansiyel müşteri kampanya (ve varsa reklam) kaynağını korur; böylece hangi kreatifin kişiyi getirdiğini bilirsiniz.

 

Sıkça sorulan sorular

S: LinkedIn Ads’ten neler senkronize edilir?

C: Kampanya grupları (reklam setleri) ve reklamlarla kampanyalar, günlük metrikler (harcama, gösterimler, tıklamalar, dönüşümler, Lead Gen form doldurmaları) ve CRM’de kişi olan Lead Gen Forms potansiyel müşterileri.

 

S: Mokapen LinkedIn’deki kampanyalarımı değiştirir mi?

C: Hayır. Entegrasyon salt okunurdur: verileri LinkedIn’den Mokapen’e getirir, kampanyalara dokunmaz.

 

S: Hangi plana ihtiyacım var?

C: Hesabı bağlamak için yeterli bir Premium plan. Pazarlama → Kampanyalar modülü ve daha hızlı senkronizasyon sıklıkları (saatlik/günlük) daha yüksek Premium planlara dahildir. Bir özellik planınızda yoksa sayfada madalya simgesi görünür.

 

S: Potansiyel müşteriler hemen gelir mi?

C: Evet. Kurulumdan sonra yeni form gönderimleri LinkedIn Lead Sync ile gerçek zamanlı gelebilir; manuel veya planlanmış senkronizasyon geçmişi alır (yeni ve son, yalnızca yeni veya tümü).

 

S: Birden fazla reklam hesabı bağlayabilir miyim?

C: Evet. Senkronize edilecek birkaç Campaign Manager hesabı seçebilir ve bunları tek tek bağlantıdan çıkarabilirsiniz.

 

S: İlk kampanya senkronizasyonundan sonra KPI neden boş?

C: Insights ikinci adımda içe aktarılır. Senkronizasyonun bitmesini bekleyin veya raporlama izinleri verilmediyse yeniden bağlayıp Senkronize et’i tekrar çalıştırın. Günlük geçmiş son 6 ayı kapsar.

 

S: Bağlantıyı kesersem verilere ne olur?

C: Senkronize edilmiş kampanyaları tutup tutmayacağınızı seçebilirsiniz. Potansiyel müşterilerden oluşturulan kişiler her durumda Mokapen’de kalır.

 

S: Bazı potansiyel müşteriler neden içe aktarılmıyor?

C: E-posta adresleri olmadığı (zorunlu) veya formun potansiyel müşteri senkronizasyonu yapılandırmasında seçilmediği için.

 

S: LinkedIn Ads potansiyel müşterilerinde otomasyon tetikleyebilir miyim?

C: Evet, kişi tetikleyicileriyle (Kişi Oluşturuldu / Kişi Oluşturuldu veya Değiştirildi). Otomasyonları çalıştırmak yeterli bir Premium plan gerektirir.

 

S: Sales Navigator dahil mi?

C: Hayır. Bu entegrasyon Campaign Manager’ı (reklamlar, raporlama ve Lead Gen Forms) kapsar. Sales Navigator yeni ortaklar için kullanılamaz.

Yardıma mı ihtiyacınız var?